תביעה נגד הצבא

כאשר אנשים משתמשים במונח "תביעות נגד הצבא" הכוונה היא לתביעות שמגישים חיילים משוחררים או אנשי כוחות הביטחון. המטרה של התביעות הללו היא בדרך כלל בקשה להיות מוכרים כנכי צה"ל ובעקבות כך להיות זכאים לפיצויים, בעקבות חבלה או מחלה שנגרמה בזמן ועקב השירות הצבאי. כל עוד יש לחייל תלונה או טענה, יש לצה"ל אחריות לטפל בה לפי הדרכים המקובלות בהתאם למערכת המשפטית של הצבא הנוגעת לתביעות נגד צה"ל.

 

מי רשאי להגיש תביעה נגד הצבא?

תביעות נגד הצבא מוגשות על ידי חיילים שנחבלו, נפצעו, או חלו במהלך או בעקבות שירותם הצבאי. אצל חיילים סדירים התביעות הללו רלוונטיות גם אם החבלה אירעה בעת חופשה מאושרת מהצבא בזמן השירות הצבאי. אנשי קבע, אשר חלפו 6 חודשים מאז שנכנסו לשירות הקבע, יכולים להגיש תביעה רק במידה והם נפגעו במהלך פעילות מבצעית.

בנוסף חשוב לדעת שמדובר הן בחבלות ופגיעות גופניות והן במחלות ופגיעות נפשיות, כל עוד הן נגרמו בעקבות השירות הצבאי. אמנם לעיתים קשה יותר להוכיח לגבי מחלות נפש את הקשר בינן לבין השירות הצבאי, בייחוד כאשר חלפו שנים רבות מאז השירות, אך הדבר אפשרי וקורה רבות.

 

מתי ניתן להגיש תביעה נגד הצבא?

אם נפצעתם בעצמכם או שאתם מכירים אדם שנפצע במהלך או בעקבות השירות הצבאי חשוב מאד להכיר את החוק ולדעת שניתן להגיש תביעה נגד צה"ל רק בסמוך לשחרור.

אמנם אנשי קבע רשאים להגיש תביעה כזו גם בעת שירותם אם הם נפצעו בפעילות מבצעית, אך חיילים סדירים לא יכולים להגיש תביעה בזמן שירות החובה אלא יצטרכו לחכות לשחרור.

על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה, רצוי להגיש אותה כמה שיותר קרוב למועד השחרור.

מכיוון שישנה תקופת התיישנות של 3 שנים על תביעות מסוג זה, אסור להגיש אחריה את התביעה. עם זאת, לעיתים מתקבלות חריגות וניתן להגיש תביעות גם לאחר זמן זה, בייחוד אם מדובר בפגיעה שהתרחשה לאחר השירות הצבאי, אך בעקבותיו – כמו למשל תביעה הנוגעת לפוסט טראומה שפרצה 10 שנים לאחר השחרור, אך נגרמה בעקבות אירוע שהתרחש בעת השירות הצבאי.

כלומר, יש קשר סיבתי בין המחלה לשירות הצבאי, אך המחלה מתפרצת רק בחלוף זמן רב מעת האירוע הטראומטי.

 

איך מגישים תביעה כזו?

התביעה מוגשת באופן ישיר לקצין התגמולים במשרד הביטחון. בתביעה יש לפרט את נסיבות האירוע או האירועים שגרמו לחבלה או למחלה ואת הקשר שיש להם לשירות הצבאי. עושים זאת באמצעות צירוף של כל התיעוד הרפואי הרלוונטי, חוות דעת, תוצאות בדיקות ועוד, וכן בתצהיר בו יש פירוט נרחב על אודות האירוע או הנסיבות הקשורות לחבלה.

קצין התגמולים אליו מגיעה התביעה יבחן את הבקשה ויחליט האם יש לקבל אותה ובכך למעשה להחליט שהתובע זכאי להיחשב לנכה צה"ל. ככל שהוא קבע זאת, יש לעבור בדיקות של ועדות רפואיות שיקבעו את דרגת הנכות, ולפיה יקבעו פיצויים.

במידה וקצין התגמולים דחה את התביעה – חשוב לדעת שניתן להגיש ערעור על החלטה זו.

 

מדוע עורך דין מומחה בתחום של תביעות נגד הצבא הכרחי

הצבא הוא גוף גדול מאד ומלא בבירוקרטיה סבוכה. על מנת להגיש תביעה נגד הצבא יש לדעת בדיוק אילו מסמכים מצופה שיוגשו, אלו בדיקות יש לעבור, ומה אסור לשכוח. היות שבכל מקרה מדובר בנושא רגיש ומורכב, ליווי של עורך דין מקצועי מסייע רבות. משרד עורכי דין גרינברג, מנוסה ומומחה בתחום, מלווה לקוחות רבים בתביעות נגד הצבא בהצלחה רבה כבר שנים רבות.

תוכן עניינים

מאיר גרינברג ושות׳. משרד עורכי דין
Meir Grinberg and & co. Law office

מאיר גרינברג ושות' הנו משרד עורכי-דין משפחתי אשר נוסד בשנת 1950 ע"י עו"ד מאיר גרינברג ז"ל. המשרד מנוהל כיום ע"י עו"ד נפתלי גרינברג. המשרד עוסק מאז היווסדו בתחום הייצוג של נכי צה"ל, הן בתביעות נגד משרד הביטחון (לקצין התגמולים באגף השיקום), הן בערעורים לועדות הערעורים בכל רחבי הארץ, והן בערעורים על ועדות רפואיות של משרד הביטחון בכל רחבי הארץ.

פגישת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות!