Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
js_loader

תפריט

נכות זמנית משרד הביטחון

השירות הצבאי גורם לעיתים קרובות לפגיעות שונות בגופם ובנפשם של חיילי צה"ל. במקרים מסוימים, פגיעות אלה מובילות לנכות קבועה, המזכה את הנפגע באחוזי נכות קבועים ובפיצויים מתמשכים ממשרד הביטחון. במקרים אחרים, מדובר בנכות זמנית, שמול משרד הביטחון, והכרה בה ומיצוי הזכויות לנפגע, עשויים להיות יותר מאתגרים.

 

נכות זמנית משרד הביטחון – היבט כללי

כדי שאנשים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי יוכלו לממש את מלוא זכויותיהם מול משרד הביטחון, רבים מנכי צה"ל נעזרים בשירותיו של עורך דין המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון. יש לזכור שהגשת תביעה נגד משרד הביטחון עשויה להעניק גם לנפגעים בעלי נכות זמנית תשלומים והטבות שונות, בהתאם לחוק הנכים (תגמולים ושיקום) ולדרגת הנכות שנקבעה להם.

 

במדריך זה נפרט על זכויותיהם של בעלי נכות זמנית בכל הנוגע לקבלת מענקים, פיצויים ותשלומים חודשיים ממשרד הביטחון, ונראה כיצד סיוע משפטי מקצועי מעורך דין יכול לעזור במיצוי מלוא הסעדים המגיעים להם.

 

איך מתבצעת קביעת סוג הנכות ושיעור הנכות של נכה צה"ל?

על מנת שאנשים שסובלים מנכות בעקבות שירותם הצבאי יוכלו לקבל תשלומים והטבות ממשרד הביטחון, עליהם להגיש תביעת נכות למשרד הביטחון ולקבל אישורו של קצין התגמולים במשרד הביטחון להכרה באחוזי הנכות שלהם. לשם כך, הנפגע יוזמן לעמוד בפני הוועדה הרפואית של משרד הביטחון, שם יוערך היקף וסוג הנכות עקב האירוע המתואר בתביעתו.

 

הועדה הרפואית של משרד הביטחון

הועדה הרפואית של משרד הביטחון אחראית לקבוע את שיעורי הנכות של הנפגע, על פי דבר החקיקה שמכונה "תקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת נכות) – התש"ל 1969". הוועדה נותנת הסמכות לקביעה האם מדובר בנכות זמנית או קבועה, בהתבסס על שיקול דעתה הרפואי.


כיצד הוועדה הרפואית במשרד הביטחון קובעת האם הנכות היא צמיתה או זמנית?

הוועדה הרפואית במשרד הביטחון מורכבת ממומחים בתחום הרפואה, שמטרתם להיות אובייקטיביים ולא משווים פנים או קשורים לתובע או למשרד הביטחון. ההחלטות של הוועדה צריכות להתבסס אך ורק על תוצאות הבדיקות שמתבצעות במסגרתה לנפגע ועל הממצאים המתקבלים מהן.

למידע נוסף בנושא וועדה רפואית, הכנסו לאתר אגף השיקום משרד הביטחון.

 

הרכב הוועדה

הוועדה הרפואית מורכבת מרופאים המתמחים בתחומי רפואה הרלוונטיים לתביעת הנכות הנדרשת. לאחר השלמת כל הבדיקות הרפואיות, הוועדה נדרשת לבצע הערכה של אחוזי הנכות של הנפגע, בהתאם להנחיות ספר המבחנים לקביעת דרגת נכות.

הוועדה קובעת אם מדובר באחוזי נכות זמנית או אחוזי נכות קבועים, ולה יש הזכות להזמין את הנפגע לביצוע בדיקות חוזרות על מנת לערוך את ההערכה.

קצין התגמולים במשרד הביטחון מורשה להחליט אם הנכות שהתגברה או התרפאה, או אם המחלה שגרמה לנכות החמירה. למרות שהחלטות בנוגע לאחוזי הנכות נמצאות בידי ועדה רפואית במשרד הביטחון, קצין התגמולים יכול להחליט שאין נכות קיימת במקרה מסוים.

 

נכות זמנית משרד הביטחון וקבלת מקדמה על חשבון המענק

נכי משרד הביטחון שנקבעה להם נכות זמנית, עשויים לקבל מקדמה על חשבון המענק על פי הוראת קצין התגמולים במשרד הביטחון. סכום המקדמה קבוע בתקנות, ומחושב כמכפלת התשלום החודשי המשולם לנכה לפי 10% נכות במספר החודשים שעתידים לחלוף עד המועד שנקבע עבור בדיקת הנכה לקביעת דרגת הנכות שלו מחדש.

 

שיעור הפיצוי החודשי הבסיסי עבור נכות זמנית

הקצבה לנכי משרד הביטחון שקיבלו אחוזי נכות זמנית מחושבת על פי דרגת הנכות של הנפגע, ומתבססת על מכפלת השכר הבסיסי הנוכחי של כ- 4,160 ש"ח. לדוגמה, גמלת הבסיס לנכה בדרגת נכות של 30 אחוזים היא בהיקף של כ- 1,248 ש"ח. שיעור התגמולים משתנה בהתאם לשינויים החלים בשכר הקובע ושינויים בתוספת היוקר.

 

תגמולים נוספים עשוי בעל נכות זמנית

להלן סוגי תגמולים נוספים אשר בהם עשויים בעלי נכות זמנית להיות זכאים מול משרד הביטחון:

  • תגמול לנכים נצרכים
  • תגמול מחוסר פרנסה
  • תגמול לטיפול רפואי
  • גמול יציאה לפנסיה מוקדמת

 

מצב של כפל גמלאות במקרה של נכות זמנית

לפי חוק שירות המדינה, אנשים שמופטרים משירות המדינה בגלל נכות, כולל אלה שנפטרו מצבא קבע, מהמשטרה, מתיאטרון בתי הסוהר, מהמוסד, מהשב"כ או משמר הכנסת, זכאים לקבל תגמולים על פי חוק הנכים אם דרגת הנכות שלהם היא עד 34 אחוזים (כולל). הם רשאים לבחור בין קבלת גמלת פרישה על פי חוק שירות המדינה כקצבה מלאה או רבע קצבה, ובין קבלת תגמול על פי חוק הנכים כתגמול מלא או רבע תגמול.

 

קבלת קצבת פרישה מלאה

בעלי נכות יזכו לקבל תוספת של 25% מהתגמול הבסיסי בהתאם לאחוזי הנכות שלהם. אם דרגת הנכות שלהם היא 25% ומעלה, הם רשאים לקבל גם תגמול מלא על פי חוק הנכים וגם גמלאות פרישה על פי חוק שירות המדינה.

 

השלכות יכולות להיות ארוכות טווח

כאשר אדם נפגע בגופו ו / או בנפשו בעקבות השירות הצבאי שלו, גם כאשר משרד הביטחון קובע כי מדובר על נכות זמנית, הרי שבמקרים רבים ההשלכות של אובדן כושר עבודה זמני עלולות ללוות את הנפגע זמן רב לאחר החלמתו לכאורה מו הנכות. לכן חשוב לעשות מאמץ לקבל הכרה במלוא הזכויות גם במקרי נכות זמנית, כדי שתוכלו לשוב ולעמוד על רגליכם גם במישור הכלכלי בהקדם.

זהו הסיוע שניתן לקבל מעורך דין המתמחה בייצוג בתביעות נכות נגד משרד הביטחון.

 

על חשיבות הפנייה לסיוע המשפטי של עורך דין במיצוי זכויות מול משרד הביטחון

ההכרה בזכויותיהם של נכי צה"ל היא תהליך מורכב וממושך. עורך דין שמסייע בהגשת תביעות נגד משרד הביטחון אחראי ללוות את הנפגע לאורך כל התהליך עד להשגת מימוש מלא של הזכויות שמגיעות לו.

 

תאונה או מחלה במסגרת שירותכם בצה"ל

במידה וחוויתם תאונה או מחלה במסגרת שירותכם בצה"ל, כדאי לדעת שיש לכם זכות לקבלת פיצויים והטבות ממשרד הביטחון, גם אם מדובר בנכות זמנית. כדי להבין את האפשרויות שלכם ולהבטיח את זכויותיכם, מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין המתמחה בתביעות משרד הביטחון בהקדם האפשרי.

 

סיוע משפטי של עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון

לאור ההתנהלות מול משרד הביטחון בתביעות נכות נוטה להיות מייגעת בפן הבירוקרטי. עורך דין המיומן בתחום יכול להביא תועלת רבה בצמצום התהליכים ובטיפול בכלל הנגעים המשפטיים הנדרשים. אם ברצונכם לחסוך בעצמכם עוגמת נפש ולשפר את הסיכויים לממש את זכויותיכם בצורה מהימנה ויעילה, מומלץ לפנות למשרד עורכי הדין המיומן בתחום תביעות נכות זמנית מול משרד הביטחון.

 

פנו אלינו עורכי דין גרינברג ושות', משרדנו בעל ניסיון עשיר בתביעות נכות זמנית מול משרד הביטחון ונוכל לסייע לממש את כל הסעדים שהחוק בישראל מעמיד לרשות מי שנפגעו או נפצעו במהלך השירות הצבאי.

נכות זמנית של משרד הביטחון, בשונה מנכות קבועה, היא הכרה באדם שנפגע לתקופת זמן קצובה כתוצאה משירותו הצבאי, כלומר, כך שהנזק שלו זמני ועתיד לחלוף.

הוועדה הרפואית של משרד הביטחון אמונה על קביעת ההכרה בנכות זמנית של משרד הביטחון, אך גם בהכרה בנכות לטווח ארוך. כמו כן, היא קובעת את שיעור אחוזי הנכות שיקבל התובע בהתאם לחומרת מצבו והפגיעה שלו.

המומחים בוועדה בוחנים את מצבו של התובע ומחליטים באם תוצאות הבדיקות מעלות כי הפגיעה היא לטווח קצר או דווקא לצמיתות.

אם קיבלתם החלטה מהוועדה הרפואית אשר אינה מותאמת באמת למצבכם הרפואי, בזכותכם לערער אודות החלטת הוועדה, לא בטוחים כיצד לגשת? לחצו כאן וצרו איתנו קשר.

נכות זמנית משרד הביטחון
נכות זמנית משרד הביטחון
Picture of אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר
אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר

עורך דין משרד הביטחון יעקב אמיר עוסק מאז שנת 2000 בתחום הייצוג של נכי צה"ל ומשפחות שכולות. בוגר תואר LLB במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים משנת 2004. נשוי ואב לשלושה ילדים. מאמין במתן ייעוץ מקצועי, יחס אישי ואנושי, ושכר טרחה הוגן בהתאם להיקף התביעה.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
×
js_loader
a2
עורך דין משרד הביטחון גרינברג ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>