Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 118 ביקורות
js_loader
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 118 ביקורות
js_loader

ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות

חוק הנכים-תגמולים ושיקום, התשי"ט-1949 אשר נחקק לאחר מלחמת הקוממיות והורחב לאורך השנים. מהווה את הבסיס להטבות והזכויות המגיעות לנכי צהל וכחות הביטחון הנוספים. חוק הנכים נועד לתת מענה לכל משרת בכוחות הביטחון שסובל מנכות. על ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות בהרחבה במאמר שלפניכם.

מהי נכות צבאית

נכות צבאית מוגדרת כפגיעה ביכולת הרגילה של הנפגע לבצע פעולה גופנית, שכלית או נפשית כתוצאה ממחלה או חבלה אשר אירעו בתקופת השירות הצבאי ועקב השירות. גם כאשר החייל התגייס עם בעיה רפואית קיימת וזו הוחמרה עקב השירות, ובמהלכה הרי שקיימת זכאות לפיצוי בהתאם לחוק הנכים-תגמולי ושיקום.

על מנת שחייל או חייל לשעבר יוכר כנכה צה"ל אין צורך שהפגיעות מהן הוא סבל נגרמו בפעילות צבאית או במהלך באימונים והזכאות עשויה להתקיים גם במקרה של פגיעה תאונת דרכים והתפתחות מחלה. אופן הפיצוי שמוענק לנכי צהל נחלק לשני סוגים, מענק או גמלה. עבור דרגת נכות של 10% ועד לנכות של 19% ישנה זכאות רק למענק חד פעמי. בדרגת נכות של 20% ומעלה הנפגע זכאי לגמלה חודשית.

 

הוכחת הזכאות

איש אנשי כוחות הביטחון המבקש למצות את זכויותיו מול קצין התגמולים, נדרש לעבור תהליך הכולל הצגת מסמכים רפואיים, בדיקה של רופא מומחה, בדיקה של ועדות רפואיות ועוד. קצין התגמולים עשוי בהתאם לסמכותו לדחות את התביעה המוגשת אליו והליווי והטיפול יכול להמשיך ע"י הגשת ערעורים לערכאות המשפטיות הרלוונטיות.

ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות
ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות

החזר מס לנכי צה"ל שעברו שיקום

נכי צה"ל שעברו שיקום זכאים למענק והוא ניתן הן לעצמאיים והן לשכירים. המענק משולם בסופה של כל שנה לנכי צה"ל לה נכות העולה על 19% וגובה המענק נקבע בהתאם לגובה אחוז הנכות ממנה סובל זכאי.  מענק זה משולם אך ורק אם הנכה עובד ונדרש לשלם מס הכנסה כחוק.

 

זכאות נכי צה"ל

נכה צה"ל הינו כל אדם שנקבעו לו אחוזי נכות בשל שירותו הצבא וקביעת גובה אחוזי הנכות נעשית על ידי ועדה רפואית של משרד הביטחון. משרד הביטחון הוא שמופקד על שיקום נכי צה"ל ועל כל הסיוע הכספי בכל הנגע לשיקום בעבודה, שיקום בלימודים, שיקום נפשי, חברתי וכן הלאה. נכי צה"ל רבים זכאים לרכב שיקומי או לרכב רפואי כאשר הזכאות היא לבעלי פגיעה אורתופדית של 30% נכות או לחילופין נכות כוללת של 50% ויותר.

 

זכויות בתחום המגורים

כל נכה צהל אשר נקבע לו למעלה מעשרה אחוזי נכות זכאי להנחה בארנונה הן בעת שכירת דירה והן על דירה בבעלותם. ישנה זכאות גם להנחה במס רכישה בהתאם לדרגת הנכות. נכי צה"ל זכאים גם למענקי דיור בעת רכישת דירה חדשה למגורים בתנאי שזו נועדה למגוריהם ומתאימה מבחינת נגישות. נכי צה"ל זכאים להטבה נוספת בעת מעבר מדירה שאינה מותאמת לדירה נגישה.

 

ליווי משפטי מהטובים ביותר

משרד עורך דין גרינברג הינו משרד בוטיק העוסק מאז היווסדו ב 1950 בייצוג נכי צה"ל. המשרד מתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון ובערעורים לוועדות הערעורים בכל רחבי הארץ. ההתמקדות בתחום זה מעניקה לנו את המקצועיות הנדרשת ולמשרד ניסיון של עשרות שנים ומאות הצלחות מוכחות של נכי כוחות הביטחון לדורותיהם. אנו מסוגלים להעניק לך את התוצאות הטובות ביותר.

 

סיכום ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בנושא של ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות ובמשרד עו"ד גרינברג המתמחה בתחום. כפי שציינו ליווי משפטי הינו חיוני על מנת למצות את הזכויות מול משרד הביטחון וחשוב לקבל ליווי וטיפול בנכי צה"ל בהליכים למיצוי הטבות וזכויות ממשרד המומחה בתחום.

כל אדם שנפגע במהלך שירותו הצבאי או במהלך שירותו בכוחות הביטחון האחרים יכול להגיש תביעה לקבלת זכויות. הפגיעה יכולה להיות קטנה, כגון קריעת רשתית בעין או חמורה, כגון מחלה שהתפרצה במהלך השרות או פגיעה כתוצאה מחבלה שאירעה במסגרת התפקיד. פגיעות בברכיים הן מאוד שכיחות וכך גם פריצות דיסק.

החלוקה נוגעת למועד תחילת הזכאות והמועד ממנו משולמות ההטבות. נכים מלפני סוף 2013 מכונים נכים ותיקים ולהם לא שולמו הטבות רטרואקטיבית. נכים מלאחר מועד זה מכונים נכים חדשים והזכאות להטבות הנה גם רטרואקטיבית ממועד תחילת הזכאות ולא רק ממועד ההכרה על ידי קצין התמלוגים.

הרופא הוא הרופא המשקם של נכי כוחות הביטחון. בתחת סמכותו לקבוע את ההיקף של הטיפול הרפואי ואת ההטבות הרפואיות להן יהיה זכאי הנכה בשל הנכות המוכרת. הרופא המוסמך המחוזי הוא שקובע את מקום הטיפול ואת אופן קבלתו והוא מעורב בהתאמת הציוד הרלוונטי לכל נכה.

בדרך כלל גיל היציאה לפנסיה של נכי צה"ל אינו שונה מיציאה לפנסיה של כל אדם אחר ועל כן יהיה גיל הפרישה 67 לגברים ו-62 לנשים. ישנם מקרים בהם יהיה רשאי נכה צה"ל לצאת לפנסיה מוקדמת בהתאם להחלטת וועדת השיקום של משרד הביטחון.

חזרה לחלק מסויים במאמר

תוכן עניינים

אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר
אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר

עורך דין משרד הביטחון יעקב אמיר עוסק מאז שנת 2000 בתחום הייצוג של נכי צה"ל ומשפחות שכולות. בוגר תואר LLB במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים משנת 2004. נשוי ואב לשלושה ילדים. מאמין במתן ייעוץ מקצועי, יחס אישי ואנושי, ושכר טרחה הוגן בהתאם להיקף התביעה.