הימנעות מהפניה לרופא מומחה בצבא

חיילים רבים שמרגישים לא טוב במהלך שירותם ופונים למפקדיהם ומבקשים הפניה לרופא, זוכים לעיתים לתשובה שלילית ולעיתים גם מזלזלת. מעבר לעובדה שמדובר בעבירה לפי פקודות המטכ"ל בצה"ל, שכן אסור לעקב חייל מלהגיע לטיפול רפואי, גם פיזי וודאי נפשי, הרי שהתנהגות כזו של גורמי הפיקוד בצבא הנה רשלנית ועשויה לגרום להחמרת הבעיה ולהיווצרות נזק בלתי הפיך.

במקרים חריגים זה אפילו עשוי להסתיים במוות של החייל. על המשמעות המשפטית של הימנעות מהפניה לרופא מומחה בצבא – בכתבה הבאה.

 

היכן נתקלים החיילים בהתנהגות הרשלנית?

החיילים פוגשים בהתנהגות הרשלנית הזו לא רק מצד מפקדיהם, אלא גם, ואולי בעיקר, מצד גורמי הרפואה הצה"ליים. בין אם מדובר בדרגות הנמוכות כגון: חובש, חוג"ד, ובין אם מדובר בדרגות הגבוהות יותר כגון רופא היחידה או רופא מומחה, ואפילו במהלך אשפוז בבית חולים אזרחי.

 

מה בין עבירה על פקודות מטכ"ל וכללי האתיקה הרפואית ובין רשלנות?

לצערנו, קורה לא פעם שגורמי הפיקוד וגורמי הרפואה משתפים פעולה על מנת למנוע מהחייל את הטיפול הרפואי לו הוא ראוי. לא פעם אנו שומעים תלונות מחיילים על כך שהמפקד ביקש מרופא היחידה שלא ייתן לחייל גימלים כי החייל נדרש להיות בתפקיד בשירות, והרופא מצדו נענה לכך מבלי לבדוק אם תלונתו של החייל מחייבת המשך בדיקה ובירור רפואי על ידי רופא מומחה. מיותר לציין כי הרופא בהתנהגותו זו לא רק שעובר על פקודות מטכ"ל, אלא גם על כללי האתיקה הרפואית.

 

כיצד לנהוג אם נתקלים בהתנהגות רשלנית?

אם נתקלתם בהתנהגות רשלנית, בין אם מצד המפקד ובין אם מצד הרופא, ראשית דעו לכם שיש באפשרותכם להגיש קבילה לנציג קבילות חיילים. נציב קבילות החיילים אמור לבחון את נסיבות הפנייה שלכם ואת טענתכם להימנעות מהפניה לרופא מומחה, וככל שימצא אותה מוצדקת, יוציא החלטה שתהיה חייבת להיות מיושמת ע"י המפקדים והרופאים.

 

תביעה – משרד הבטחון

שנית, דעו שיש באפשרותכם להגיש תביעה למשרד הביטחון, במידה ואותה הימנעות מהפניה לרופא מומחה גרמה לכם לנזק רפואי בלתי הפיך. יש כמובן צורך להוכיח את אותו נזק ולהוכיח שהוא נגרם כתוצאה מאותה הימנעות מהפנייה לרופא מומחה.

 

צורך בהוכחת הנסיבות

לא כל הימנעות מהפניה לרופא למומחה תיחשב לרשלנות, ויש צורך להוכיח שבנסיבות הספציפיות של המקרה שלכם, רופא סביר היה פועל אחרת ומפנה לרופא מומחה. וכמובן שיש צורך להוכיח שהנזק נגרם עקב אותה הימנעות מהפניה לרופא מומחה.

יש לקחת בחשבון שהימנעות מהפניה לרופא מומחה יכולה לגרום לשרשרת של נזקים פיזיים מתחומים שונים, ואף לנזק נפשי, וכמובן שגם למוות במקרים הקיצוניים.

 

כיצד להגיש תביעה עקב הימנעות מהפניה לרופא מומחה בצבא?

יש למלא טופס תביעה מסוג מחלה ולפרט בתצהיר את נסיבות ההימנעות מהפניה לטיפול רפואי ואת הנזק שנגרם עקב כך. יש לצרף את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים התומכים בטענותיכם. מי שיכול לעזור לכם להוכיח טענה שכזו הוא רופא בתחום המומחיות הספציפי של המחלה הנטענת, ורצוי לצרף לתביעה חוות דעת רפואית שתתייחס לתוצאות של אותה הימנעות מהפניה לרופא מומחה, ותפרט למה היה זה מתבקש להפנות לרופא מומחה בשלב מוקדם יותר מזה שבו הדבר נעשה.

מאחר ומדובר בתביעה משפטית מורכבת, רצוי כמובן להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון ובתחום הרשלנות הרפואית בצבא.

למשרדנו הצלחות רבות בתביעות רשלנות רפואית בצבא עקב הימנעות מהפניה לרופא מומחה בצבא. להתייעצות צרו קשר ללא התחייבות עם משרדנו.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: