עורך דין נכי צה"ל

הרבי מילובאוויטש הציע לשנות את המונח "נכי צה"ל" ולקרוא להם "מצוייני צה"ל" מאחר ולדעתו, מי שמסר את גופו ונפשו למען האחר אין שלם ממנו. גישה זו מבקשת בעצם לעשות שינוי מחשבתי ולהתרכז במעשה של אותם אנשי כוחות הביטחון (שנפצעו או חלו בזמן ועקב שירותם) ולא בתוצאה (הנכות שלהם) שכן המעשה שלהם (שגרם לנכותם) הוא דבר שראוי להעריך, ואילו את התוצאה יש להכיל ולא להדגיש. ההגדרה של "נכה צה"ל" או של "הלום קרב" היא מעין אות קלון, שלא ראוי שיודבק לאותם אמיצים שמסרו את גופם ונפשם בהגנה על המדינה.

הרבי מבקש מאיתנו בעצם לדבר בשפה חיובית, לראות את חצי הכוס המלאה, לחשוב טוב כדי שיהיה טוב. חשיבה חיובית זו היא שהביאה את השינוי בתחום הרפואה, כש"בתי חולים" הפכו ל"מרכזים רפואיים" ו"קופות חולים" הפכו ל"שירותי בריאות" שכן המטרה היא להירפא ולהבריא ולא להישאר חולה או נכה.

חז"ל אמרו: "מחשבה טובה, הקב"ה מצרפה למעשה" וכך מן הראוי להתייחס גם לאנשי כוחות הביטחון שנפגעו במהלך תפקידם. אמור מעתה "מצוייני צה"ל" ולא נכי או פצועי צה"ל. אולי אם נאמץ שפה חיובית כלפי ציבור מצוייני צה"ל, אז גם היחס אליהם ישתנה, והרשויות ויתר הגופים יתייחסו אליהם בכבוד הגדול לו הם ראויים.

אני מניח שייקח זמן עד שהמונח הזה "יתפוס" בציבור, אך בואו נתחיל בכך כבר עכשיו. אני מציע לארגון נכי צה"ל לשנות את שמו ל"ארגון מצוייני צה"ל" ולהשתמש בביטוי זה בכל מקום המציין "נכי צה"ל" כולל ובעיקר בביטאון "הלוחם" שהנו העיתון הרשמי של הארגון.

 

מה שקובע הוא חוק הנכים

ה"בעיה" היא שהחוק מתייחס אליהם כאל "נכים" והחוק שקובע מי הוא נכה ומה הם התנאים לקבלת ה"תואר" הזה נקרא חוק הנכים (תגמולים ושיקום) התשי"ט-1959. בחוק זה, המונח "נכות" מוגדר כאובדן הכושר לפעול פעולה רגילה, שכלית או גופנית, או פחיתתו של כושר זה. שוב, הניסוח הנו שלילי ומשתמש במילים "אובדן" ו"פחיתה".

למרות שאין מנוס מהגדרת מצב של נכות במושגים "שליליים" עדיין ניתן להתייחס למצוייני צה"ל במושגים חיוביים, כפי שנאמר, אין שלם מזה שמסר את גופו ונפשו למען האחר ולמען המדינה.

עם השנים הורחב מעגל הזכאים מכוח החוק, דבר שעורר זעם בקרב ציבור מצוייני צה"ל הוותיקים. וועדה ציבורית ממשלתית בראשות השופט גורן שהוקמה על מנת לבדוק את החוק ותנאי הזכאות, פרסמה דוח בו המליצה לצמצם את תנאי הזכאות של מי שנפגע או חלה בזמן ועקב שירותו הצבאי, וגם את תנאי הזכאות לסיוע מאגפי השיקום במשרד הביטחון.

אך גם זה לא עזר, לא לתקציב ומעגל הזכאים מכוח חוק הנכים, ולא לשינוי התפיסה לחיובית יותר. אפשר אפילו שהמונח "נכי צה"ל" הודגש ביתר שאת בעקבות הדוח, שכן הדוח מתייחס למונח הזה ואף קורא לו בשם "התואר הנכסף".

מי יכול להיחשב למצוין צה"ל?

כל מי שנפגע או חלה בזמן שירותו ועקב תנאי שירותו יכול להיחשב למצוין צה"ל. על מנת להיות מוכרים כמצוייני צה"ל יש להגיש תביעה למשרד הביטחון. את התביעה מגישים לקצין התגמולים במשרד הביטחון. התביעה תיבחן על ידי מומחה רפואי הרלוונטי לסוג הפגיעה, ועל סמך חוות דעת שיכתוב המומחה, יחליט קצין התגמולים אם להכיר בתביעה או לא.

ברגע שנקבעת ההכרה, היא לתמיד. אם התביעה נדחית, יש להגיש ערעור עליה לוועדת הערעורים שבבית משפט השלום שבאזור מגוריכם. רק אם התביעה התקבלה ונקבע שיש קשר בין נכותכם לתנאי השירות, יועבר התיק לוועדה רפואית, אשר אמורה לזמן אתכם לבדיקה ולהעריך את נכותכם, ובהתאם לגובה הנכות שייקבע לכם, תקבלו את הפיצוי המגיע לכם. מדובר בהליך משפטי מורכב, שעשוי להיות ארוך ומייגע, ולכן יש חשיבות לייצוג משפטי של עורך דין המומחה לענייני תביעות משרד הביטחון.

משרדנו מייצג מצוייני צה"ל זה למעלה מ 50 שנה ומלווה אותם בהליך המשפטי וגם לאחריו. אתם מוזמנים ליצור קשר טלפוני ולקבוע פגישה ללא התחייבות וללא תשלום, ונשמח לתת לכם ייעוץ ראשוני לגבי סיכויי ההליך. רפואה שלמה מצויינים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: