עורך דין נכי צה"ל

מי יכול להיחשב נכה צה"ל? אילו זכויות מקבלים בעקבות ההכרה הזו? מה צריך לעשות כדי לקבל את ההכרה הזו? ומדוע ליווי של עורך דין שמתעסק בנכי צה"ל משמעותי להליך? תוכלו למצוא לפניכם את כל התשובות.

 

המסגרת החוקית

חוק הנכים (תגמולים ושיקום) התשי"ט-1959 הוא חוק סוציאלי שנועד לתת מענה לכל חייל צה"ל או עובד שירות ביטחון אחר כגון שוטרים, סוהרים, אנשי שב"כ ועוד. תכלית החוק היא לסייע להם במידה והם נפצעו או נחבלו במהלך שירותם הצבאי או בעקבות שירותם, ואין זה משנה אם מדובר בפציעה וחבלה פיזית או שמדובר בפגיעה נפשית.

החוק הורחב עם השנים, ומאפשר לקבל מכוחו תעודת נכה צה"ל וכן פיצויים והטבות רבות בהתאם לדרגת הנכות שתיקבע לאחר מכן.

 

מי נחשב נכה צה"ל?

לפי החוק, נכה צה"ל הוא אדם שנפגעה יכולתו הרגילה לבצע פעולות – גופניות, נפשיות או שכליות, שנגרמו בעקבות מחלה או חבלה שהתרחשה או הוחמרה במהלך שירותו או בעקבות שירותו.

החוק לא כולל רק את אלו שנפגעו במהלך פעולות מבצעיות, אלא גם את אלו שנפצעו במהלך אימונים, וכן גם בתאונות בדרך לצבא וממנו ואף במהלך חופשה – מכוח חוק תגמולים לחיילים ובני משפחותיהם (חבלה שלא בעת מילוי תפקיד).

 

סוגים של פגיעות בגינן מוכרים כנכה צה"ל

אפשר לחלק את נכי צה"ל באופן גורף ל – 2 קבוצות:

  1. פצועים/ חולים במחלות בגוף – כמובן שחלק גדול מנכי צה"ל שנופלים לקטגוריה זו הם חיילים או אנשי ביטחון שנפצעו במהלך אימונים או בשדה הקרב. בעיקר חיילים קרביים נוטים לבצע פעילות גופנית רבה שעלולה לגרום למגוון פגיעות בגוף. לדוגמא, אחת החבלות הנפוצות היא קריעת רצועה בברך. בנוסף יש כאלו שנפצעים במהלך מבצעים או מלחמות מירי מצד האויב או מפגיעות של מטעני חבלה או אירועים נוספים מסוג זה. אך מלבד הפגיעות הנגרמות עקב שירות קרבי ניתן לחשוב על עוד מחלות רבות שעלולים לחלות בהם בשירות הצבאי כגון התקף לב, סוכרת, לחץ דם ועוד, שלא בהכרח קשורות לפעילות גופנית או להשתתפות בשדה קרב.
  2. פגועי נפש – הסוג השני של נכי צה"ל הם אלו שנפגעו מבחינה נפשית. אחת המחלות הנפוצות הנגרמות עקב השירות הצבאי היא PTSD – הלם קרב. אך זה רק סוג אחד של מחלת נפש, המוכרת לרבים כ"פוסט טראומה". מלבדה ישנן מחלות נפש רבות, שככל שהן מתפרצות בצבא, או מחמירות במהלך השירות – הן יובילו להכרה כנכי צה"ל. לדוגמא – סכיזופרניה, דיכאון ועוד.

 

איך מגישים בקשה להיות מוכרים כנכה צה"ל?

על מנת להיות מוכרים כנכי צה"ל יש להגיש תביעה למשרד הביטחון. את התביעה מגישים לקצין התגמולים, והוא צריך לעבור על פרטי התביעה ואז להחליט לפי שיקול דעתו בנסיבות הקונקרטיות האם לקבל אותה או לדחות אותה.

בבדיקתו, הוא בוחן את הפרטים של המחלה או החבלה המדוברת, וכן בודק האם מתקיים קשר סיבתי בין החבלה לשירות הביטחוני. ככל שלא יוכח די הצורך הקשר הסיבתי המדובר – התביעה תידחה.

באם התביעה מתקבלת – יש זכאות לתעודת נכה צה"ל והחייל עובר לבדיקת וועדות רפואיות שתכליתן לבחון באופן מקצועי את החבלה או המחלה ולקבוע מהי דרגת הנכות שהוא זכאי לקבל.

ככל שהתביעה נדחית – ניתן לערער על ההחלטה הזו בתוך 30 יום.

 

איזה סוג פיצוי מקבלים?

סוג הפיצוי תלוי באחוז הנכות שנקבע. אם דרגת הנכות פחותה מ – 10% אין פיצוי.

דרגת נכות בין 10 אחוזים ל – 20 אחוזים תוביל לזכאות למענק חד פעמי.

דרגת נכות גבוהה מ – 20 אחוזים תוביל לקבלת קצבת נכות חודשית קבועה וכן לסיוע ומימון של השיקום ולמגוון הטבות נוספות.

 

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין המנוסה בתחום?

עורך דין לענייני תביעות משרד הביטחון מכיר ויודע מה משרד הביטחון מצפה לראות כדי שהוא יאשר בקשה להכרה כנכי צה"ל. חשובה מאד ההיכרות עם המערכת של משרד הביטחון, ועם המחלות והחבלות השונות. בנוסף יש יתרון להיכרות עם הברוקרטיה הרפואית.

עורך דין מומחה מלווה את התיק לכל אורכו באופן אישי. מדובר בתהליך לא פשוט המצריך להגיש מסמכים רפואיים רבים, בדיקה ע"י רופא מומחה, ע"י ועדות רפואיות וסוגים נוספים של בדיקות. במידה ותביעה לא מתקבלת – גם הליך הערעור איננו פשוט וליווי של עורך דין מקל מאד על התהליך ומעלה את הסיכויים לקבלת הערעור.

פעמים רבות מדובר בדרך ארוכה ולא קלה כדי לקבל הכרה כנכה צה"ל ולקבל את הזכויות המגיעות על פי החוק. מעבר להתמודדות הקשה עם המחלה או החבלה, התעסקות עם כל הברוקרטיה הזו מעייפת ומקשה עד מאד. עורך דין אמין ומקצועי יהפוך את כל התהליך הזה להרבה יותר פשוט, מובן, ויעלה את הסיכוי להצליח.

משרד עורכי דין גרינברג המשרד הוותיק והמנוסה ביותר בייצוג נכי צה"ל, מלווה את הלקוחות באופן אישי לאורך ההליך ומסייע לאורך כל הדרך.

תוכן עניינים

מאיר גרינברג ושות׳. משרד עורכי דין
Meir Grinberg and & co. Law office

מאיר גרינברג ושות' הנו משרד עורכי-דין משפחתי אשר נוסד בשנת 1950 ע"י עו"ד מאיר גרינברג ז"ל. המשרד מנוהל כיום ע"י עו"ד נפתלי גרינברג. המשרד עוסק מאז היווסדו בתחום הייצוג של נכי צה"ל, הן בתביעות נגד משרד הביטחון (לקצין התגמולים באגף השיקום), הן בערעורים לועדות הערעורים בכל רחבי הארץ, והן בערעורים על ועדות רפואיות של משרד הביטחון בכל רחבי הארץ.

פגישת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות!