Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
js_loader

פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל

מלחמת חרבות ברזל היא אחת המלחמות הקשות והמורכבות ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. רבים מהחיילים ששירתו ומשרתים במלחמה זו חוו אירועים טראומתיים קשים ביותר שהותירו אצלם צלקות נפשיות עמוקות. החוק בישראל מאפשר הענקת פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, שיעזרו להם להתמודד עם הקשיים. במאמר זה נסביר מהן הזכויות העומדות לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, מהם התנאים לקבלת הפיצויים וכיצד ניתן לפעול על מנת לממש זכויות אלו.

 

מהי פוסט טראומה?

פוסט טראומה (PTSD – Post Traumatic Stress Disorder) כמו פוסט טראומה ממלחמת חורבות ברזל היא הפרעה נפשית העלולה להתפתח אצל אנשים שנחשפו לאירועים מזעזעים ומסכני חיים, כמו קרבות, פציעות קשות ומוות של חברים לנשק – אירועים נפוצים בשירות הצבאי.

על פי ה-DSM-5, אבחון פוסט טראומה מחייב נוכחות של סימפטומים מ-4 קבוצות עיקריות:

 1. חודרנות – זיכרונות, סיוטים או פלאשבקים חוזרים ומטרידים הקשורים לאירוע.
 2. הימנעות – מאמצים להימנע ממחשבות, רגשות, אנשים או מקומות המזכירים את הטראומה.
 3. שינויים שליליים בקוגניציה ובמצב הרוח – מחשבות שליליות לגבי העצמי והעולם, ריחוק רגשי, אובדן עניין בפעילויות.
 4. עוררות יתר – קשיי שינה, כעס, קשיי ריכוז, פחדים וחרדות.

 

הסימפטומים של פוסט טראומה ממלחמת חורבות ברזל צריכים להימשך מעל חודש ולגרום למצוקה משמעותית או ליקויי תפקוד. הסיכון לפתח פוסט טראומה לאחר חשיפה לאירוע טראומטי בשירות הצבאי נע בין כ-5% ל-20%, בהתאם לסוג האירוע ומשתנים אישיים נוספים.

 

טיפול בחיילים הסובלים מפוסט טראומה

צה"ל ומשרד הביטחון מפעילים מערך מקיף לאיתור, אבחון וטיפול בחיילים העלולים לסבול מפוסט טראומה. במהלך שירותם, במיוחד בעת מלחמה, חיילים העוברים אירועים מזעזעים מופנים לגורמי בריאות הנפש ביחידה לזיהוי ראשוני. במקרה של חשד לפוסט טראומה, הם עוברים הערכה מעמיקה יותר על ידי פסיכיאטר צבאי, הכוללת ראיון קליני ושימוש בכלי אבחון ייעודיים. אם מתגלה פוסט טראומה, נבנית עבור החייל תוכנית טיפול אישית, שיכולה לכלול טיפול תרופתי, פסיכותרפיה, שיחות תמיכה ושיטות נוספות. הטיפול ניתן על ידי אנשי מקצוע מיומנים ביחידות בריאות הנפש של צה"ל. במקביל, משרד הביטחון מעניק תמיכה בהיבטים של הכרה בנכות, קצבאות שיקום, הכשרה מקצועית, סיוע ברכישת דיור ועוד, במטרה לאפשר לחייל לשקם את חייו. כל זאת מכוח חוק הנכים המעגן את אחריות המדינה כלפי החיילים שנפגעו בשירותם הצבאי.

 

מי זכאי לפיצויים?

על מנת להיחשב זכאים לפיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, על הנפגעים לעמוד בשני תנאים עיקריים:

 1. אבחנה של פוסט טראומה – נדרשת חוות דעת מומחה (פסיכיאטר) שקובעת כי הנפגע אכן סובל מפוסט טראומה על פי הקריטריונים המקצועיים המקובלים.
 2. קשר סיבתי – יש להוכיח כי הפוסט טראומה נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי במהלך מלחמת חרבות הברזל. הקשר צריך להיות ברור ומובהק.

 

בפועל, תהליך ההכרה בזכאות לפיצויים מול משרד הביטחון מתבצע באמצעות ועדות רפואיות מיוחדות שבוחנות את המסמכים הרפואיים ושומעות את הנפגע. הוועדה קובעת האם מתקיימים התנאים הנ"ל, ואם כן, מהי דרגת הנכות שתקבע את גובה הפיצויים.

 

תהליך תביעת הפיצויים ממשרד הביטחון

למרות שהחוק מכיר בזכות לפיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, בפועל, מימוש הזכויות מול משרד הביטחון הוא תהליך מורכב ולא פשוט:

 • יש להגיש בקשה פורמלית לוועדה הרפואית, בצירוף מסמכים רפואיים מתאימים. חוות הדעת הנדרשת צריכה להיות חתומה בידי פסיכיאטר מומחה.
 • משרד הביטחון רשאי לדרוש בדיקות ומסמכים נוספים, ולעיתים אף להזמין את התובע להופיע בפני ועדה רפואית לצורך בירור.
 • לא פעם, עו"ד משרד הביטחון מתנגדים לבקשה, בטענה שלא עומדים התנאים הנדרשים להכרה בפוסט טראומה או לקשר הסיבתי.
 • גם אם הבקשה מתקבלת, לא תמיד שיעור הנכות שנקבע משקף את חומרת המצב לדעת הנפגע.
 • במקרה של דחייה או אי שביעות רצון מההחלטה, ניתן להגיש ערר ולנהל הליכים משפטיים נוספים, דבר המצריך לרוב ליווי וייצוג של עורך דין.

 

ליווי התהליך בידי עורך דין מומחה

 • נוכח המורכבות הרבה של התהליך אל מול הוועדות הרפואיות ועורכי הדין של משרד הביטחון, רצוי מאוד לנפגעי פוסט טראומה לקבל ליווי וייצוג מצד עורך דין בעל התמחות וניסיון בתחום. עורך דין כזה יידע להכין את התיק הרפואי בצורה הטובה ביותר, להתמודד עם טענות הצד שכנגד, ולמצות את מלוא הזכויות במסגרת החוק.
 • משרדנו, משרד עו"ד גרינברג ושות', עוסק מזה שנים רבות בליווי וייצוג נכי צה"ל ופעולות האיבה, ומשרת מאות לקוחות מרוצים. עו"ד יעקב אמיר, העומד בראש צוות התביעות מול משרד הביטחון במשרדנו, הוא עורך דין מנוסה מאוד בתחום שהשיג פיצויים עבור נפגעים רבים.
 • במסגרת ניסיוננו רב השנים בתביעות לקבלת פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, אנחנו יודעים כיצד להכין תיק רפואי משכנע, להוכיח את הקשר הסיבתי לשירות הצבאי, להתמודד עם התנגדויות עו"ד משרד הביטחון ולהפריך טענות סותרות. ככל הנדרש, אנו מגישים עררים וערעורים ומתמידים במשפטיים עד שהזכויות ממומשות במלואן. בסופו של דבר אנו מסוגלים להעניק ללקוחותינו את התוצאות הטובות ביותר ואת הפיצוי המרבי שניתן להשיג במקרה שלהם.

 

משרד עו"ד גרינברג ושות'

נפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות הברזל הם אנשים ששילמו מחיר נפשי כבד בעקבות השירות הצבאי. אסור לזנוח אותם, והם ראויים לפיצוי שיסייע להם להמשיך הלאה. למרבה הצער, המאבק להכרה ולמימוש הזכויות מול המערכת הביורוקרטית אינו פשוט. חשוב לקחת עורך דין מומחה שילווה את התהליך, "ילחם" עבורכם בכל הכוח, ויעשה הכל כדי שתקבלו את המגיע לכם, ובמהירות האפשרית. אם הינך נפגע פוסט טראומה ממלחמת חרבות הברזל או בן משפחה של נפגע, אנו במשרד עו"ד גרינברג ושות' נשמח לסייע לך להשיג את מלוא הפיצויים המגיעים לך. אל תהסס ליצור עימנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית.

 

שאלות ותשובות בנושא פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל

 1. זכויות נכה משרד הביטחון כוללות טיפול רפואי מקיף ללא עלות, תגמול חודשי בהתאם לאחוזי הנכות, סיוע בשיקום מקצועי ותעסוקתי, והטבות נוספות כמו הנחות במס. היקף הזכויות תלוי בדרגת הנכות שנקבעה על ידי הוועדות הרפואיות של המשרד.

משרד עו"ד גרינברג ושות' המתמחה בזכויות נכי צה"ל יספק לך ליווי מקצועי לכל אורך התהליך מול משרד הביטחון. זה כולל סיוע בהכנה לוועדות הרפואיות, ייצוג בוועדות, הגשת ערעורים במקרה הצורך, והבטחת מימוש מלא של כל זכויותיך. אנו נדאג שקולך יישמע ושהאינטרסים שלך יקבלו ביטוי מלא.

בהחלט כן. אם אתה חש שההחלטה אינה משקפת נאמנה את מצבך הרפואי, באפשרותך להגיש ערעור. חשוב שהערעור יהיה מבוסס היטב על ראיות רפואיות ועובדתיות. עו"ד מומחה בתחום זכויות נכה משרד הביטחון, כמו אלו במשרד גרינברג ושות', יוכלו לנסח עבורך ערעור מנומק ומשכנע, ולייצג אותך בצורה הטובה ביותר בוועדת הערעורים.

משרד עו"ד גרינברג ושות' הוא מהמובילים בישראל בתחום זכויות נכי צה"ל. עם ניסיון של שנים רבות וצוות מסור ומקצועי, אנו מחויבים לספק לכל לקוח ייצוג אישי ואיכותי. אנו מכירים היטב את המערכת הבירוקרטית של משרד הביטחון ויודעים כיצד להתמודד עם האתגרים שהיא מציבה. המוניטין שלנו ושביעות הרצון הגבוהה של לקוחותינו מעידים יותר מכל על הרמה והאפקטיביות של השירות שאנו מעניקים.

נתונים שחשוב להכיר

Picture of אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר
אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר

עורך דין משרד הביטחון יעקב אמיר עוסק מאז שנת 2000 בתחום הייצוג של נכי צה"ל ומשפחות שכולות. בוגר תואר LLB במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים משנת 2004. נשוי ואב לשלושה ילדים. מאמין במתן ייעוץ מקצועי, יחס אישי ואנושי, ושכר טרחה הוגן בהתאם להיקף התביעה.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
×
js_loader
a2
עורך דין משרד הביטחון גרינברג ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>