Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
js_loader

תפריט

זכויות נכה משרד הביטחון

נכי צה"ל הם קבוצה ייחודית וחשובה בחברה הישראלית, אשר הקריבו את בריאותם ושלמות גופם ונפשם למען ביטחון המדינה. על מנת להכיר בתרומתם ולסייע להם בהתמודדות עם האתגרים הניצבים בפניהם, מדינת ישראל מעניקה להם סל מקיף של זכויות באמצעות משרד הביטחון. במאמר זה נסקור את זכויות נכה משרד הביטחון, את החשיבות של מימושן, ואת האופן שבו משרד עורכי דין מנוסה יכול לסייע בתהליך זה.

 

מיהו נכה צה"ל?

נכה צה"ל הוא אדם ששירת בצבא הגנה לישראל ונפגע או חלה עקב שירותו הצבאי. הפגיעה יכולה להיות פיזית, נפשית או שילוב של השתיים.

הקריטריונים להכרה כנכה צה"ל נקבעו בחוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט-1959. החוק קובע, בין השאר, את התהליך של הכרה בנכות ע"י ועדה רפואית.

ההכרה מותנית בכך שהנכות נגרמה כתוצאה ישירה מהשירות, במהלך תקופת השירות או עקב החמרה של מצב רפואי קודם בשל השירות. אין הגבלת זמן על הכרה בנכות צבאית – היא יכולה להתרחש מיד לאחר הפגיעה או להתגלות שנים רבות לאחר מכן. על הנכה להוכיח את הקשר הסיבתי בין הנכות לשירותו הצבאי.

 

זכויות נכה משרד הביטחון – סקירה כללית

סל הזכויות לו זכאים נכי צה"ל ממשרד הביטחון כולל:

 • טיפול רפואי: נכי צה"ל זכאים לקבל טיפול רפואי מקיף וללא תשלום, הכולל בין היתר ניתוחים, אשפוזים, טיפולים פרא-רפואיים, מכשירים ועזרים רפואיים ותרופות. הטיפול ניתן במחלקות הרפואיות של משרד הביטחון או באמצעות הפניה לגורמים חיצוניים.
 • תגמולים: נכי צה"ל מקבלים תגמול חודשי המחושב לפי אחוזי הנכות שנקבעו להם. התגמול אמור לפצות על אובדן כושר ההשתכרות ולאפשר קיום בכבוד.
 • שיקום: נכי צה"ל זכאים לסיוע בשיקום מקצועי, רכישת השכלה ו/או הכשרה מקצועית, במטרה לאפשר השתלבות מיטבית בשוק העבודה חרף מגבלות הנכות.
 • הטבות נוספות: כמו פטור ממס הכנסה, הנחה בארנונה, הנחה במס רכישה לדירה, ועוד.

 

חשיבות מיצוי זכויות הנכה

מיצוי הזכויות הוא קריטי עבור נכי צה"ל. מימוש מלוא הזכויות יכול לספק לנכה ביטחון כלכלי, לאפשר נגישות לטיפולים רפואיים איכותיים, לסייע בשיקום ובהשתלבות בחברה ובתעסוקה. לצערנו, המימוש אינו מובן מאליו. הבירוקרטיה במשרד הביטחון מורכבת, והדרך לממש את הזכויות יכולה להיות ארוכה ומתסכלת. לכן, ליווי של עו"ד משרד הביטחון מנוסה הוא בעל חשיבות עצומה.

 

תהליך הכרה בנכות צבאית

 • תהליך ההכרה בנכות צבאית מתחיל בהגשת תביעה לאגף השיקום במשרד הביטחון. הנכה נדרש להציג מסמכים רפואיים המעידים על מצבו, וכן לעבור ועדות רפואיות שיקבעו את אחוזי הנכות. התהליך עלול להיות מורכב ולעורר קשיים:
 • אחת הבעיות השכיחות היא הוכחת הקשר הסיבתי בין הנכות לשירות הצבאי, בפרט כאשר מדובר בנכות שהתפתחה זמן רב לאחר השחרור. לעיתים נדרשות חוות דעת מומחים ומאבק משפטי כדי לזכות בהכרה.
 • בעיה נוספת היא משך הזמן הממושך של ההליכים והתמודדות עם ביורוקרטיה מסועפת. חשוב לקבל ליווי של עו"ד המתמחה בתחום כדי לייעל את התהליך ולהגדיל את הסיכוי לקבלת ההכרה והזכויות המגיעות.

 

אתגרים במימוש זכויות נכה משרד הביטחון

נכי צה"ל עלולים להיתקל במספר אתגרים בדרך למימוש זכויותיהם:

 1. קביעת אחוזי נכות: אחוזי הנכות נקבעים על ידי ועדות רפואיות של משרד הביטחון, על בסיס מסמכים רפואיים ובדיקות. לעיתים, אחוזי הנכות שנקבעים אינם משקפים נכונה את חומרת המצב. במקרה כזה, נדרש ערעור מנומק ומבוסס.
 2. פרשנות הזכויות: גם כאשר הזכאות לזכות מסוימת ברורה, יכולות להתעורר שאלות לגבי היקף הזכאות והאופן בו יש לממשה. למשל, האם הנכה זכאי לסוג מסוים של טיפול? איזה אביזר רפואי יכוסה?
 3. סירובים והתנגדויות: לעיתים, בקשות לזכויות נתקלות בסירוב מצד הרשויות. במקרים כאלה, יש לשקול הגשת ערעור או נקיטת צעדים משפטיים אחרים.

 

תיקון מספר 43

לאחרונה, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (תיקון מס' 43), התשפ"ד-2024.

חוק זה מביא עמו בשורה חשובה לנפגעי פעולות איבה ונכי צה"ל שנפגעו ממעשי טרור או לבני משפחותיהם של מי שנספו כתוצאה ממנו. על פי התיקון החדש, הנפגעים ובני משפחותיהם יוכלו לגבות לפחות 75% מהפיצויים הנזיקיים המגיעים להם בשל מעשה הטרור ממבצע המעשה, המתגמל שלו או מי שאחראי לו לפי פקודת הנזיקין, בנוסף לתגמולים המגיעים להם לפי חוקי השיקום.

כעת, הנפגעים אינם חייבים לבחור בין קבלת התגמולים מביטוח הלאומי לבין גביית הפיצויים. התיקון נועד לבטל את התמריץ השלילי שהיה קיים עד כה להגשת תביעות פיצויים נגד גורמי הטרור ומי שסייע להם, ולהקל על הנפגעים בניהול תביעות אלו.

 

תפקיד עו"ד מומחה בתחום זכויות נכה משרד הביטחון

עורך דין בעל ניסיון בתחום ייצוג נכי צה"ל יכול לספק סיוע משמעותי לנכים בהתמודדות עם האתגרים הללו:

 • בקביעת אחוזי הנכות – עו"ד יכול לסייע בהכנה לוועדות, בהגשת מסמכים ובהדגשת הפרטים הרלוונטיים. אם תוצאת הוועדה אינה מספקת, עורך הדין ידע כיצד לנמק ערעור בצורה משכנעת.
 • בפרשנות הזכויות – עורך דין המכיר את החוקים והתקנות הרלוונטיים יוכל לספק פרשנות מקצועית לגבי היקף הזכאות במקרה ספציפי.
 • בהתמודדות עם סירוב – במקרה של דחיית בקשה, עורך דין יוכל להעריך את סיכויי הערעור, לנסח כתב ערעור בצורה אפקטיבית, ולייצג את הנכה בוועדות הרלוונטיות.

 

משרד עו"ד גרינברג ושות'

מימוש זכויות נכה משרד הביטחון הוא תהליך חיוני אך לא פשוט. משרד עו"ד גרינברג ושות', בהיותו בעל התמחות וניסיון עשיר בתחום, מציע לנכי צה"ל ליווי צמוד ומקצועי לאורך התהליך.

החל מבירור ראשוני של זכויות, דרך ליווי בוועדות הרפואיות, ועד מיצוי מלא של הזכויות. כנכי צה"ל, מגיעה לכם התמיכה של עו"ד יעקב אמיר ומשרד גרינברג שיסייעו לכם לקבל את מלוא הזכויות שלכם ולהתקדם בחיים בביטחון ובכבוד.

 

צרו קשר

במשרד עו"ד גרינברג, המומחיות שלנו והמחויבות ללקוחותינו הן הערובה לכך שתוכלו להתמקד בהחלמה ובקידום חייכם, בידיעה שאינטרסים שלכם מיוצגים בצורה הטובה ביותר.

אם גם אתם נכי צה"ל או נפגעי פעולות איבה המתמודדים עם מיצוי זכויותיכם מול משרד הביטחון, אל תהססו לפנות אלינו לקבלת ייעוץ וסיוע.

אנו כאן כדי ללוות אתכם לאורך כל הדרך ולדאוג שתקבלו את מלוא הזכויות המגיעות לכם. צרו קשר עם משרד עורכי דין גרינברג ושות' עוד היום כדי לקבל ייעוץ ראשוני ללא התחייבות בנוגע לזכויותיכם כנכי צה"ל וגמלאי משרד הביטחון.

 

שאלות ותשובות בנושא זכויות נכה משרד הביטחון

 1. זכויות נכה משרד הביטחון כוללות טיפול רפואי מקיף ללא עלות, תגמול חודשי בהתאם לאחוזי הנכות, סיוע בשיקום מקצועי ותעסוקתי, והטבות נוספות כמו הנחות במס. היקף הזכויות תלוי בדרגת הנכות שנקבעה על ידי הוועדות הרפואיות של המשרד.

משרד עו"ד גרינברג ושות' המתמחה בזכויות נכי צה"ל יספק לך ליווי מקצועי לכל אורך התהליך מול משרד הביטחון. זה כולל סיוע בהכנה לוועדות הרפואיות, ייצוג בוועדות, הגשת ערעורים במקרה הצורך, והבטחת מימוש מלא של כל זכויותיך. אנו נדאג שקולך יישמע ושהאינטרסים שלך יקבלו ביטוי מלא.

בהחלט כן. אם אתה חש שההחלטה אינה משקפת נאמנה את מצבך הרפואי, באפשרותך להגיש ערעור. חשוב שהערעור יהיה מבוסס היטב על ראיות רפואיות ועובדתיות. עו"ד מומחה בתחום זכויות נכה משרד הביטחון, כמו אלו במשרד גרינברג ושות', יוכלו לנסח עבורך ערעור מנומק ומשכנע, ולייצג אותך בצורה הטובה ביותר בוועדת הערעורים.

משרד עו"ד גרינברג ושות' הוא מהמובילים בישראל בתחום זכויות נכי צה"ל. עם ניסיון של שנים רבות וצוות מסור ומקצועי, אנו מחויבים לספק לכל לקוח ייצוג אישי ואיכותי. אנו מכירים היטב את המערכת הבירוקרטית של משרד הביטחון ויודעים כיצד להתמודד עם האתגרים שהיא מציבה. המוניטין שלנו ושביעות הרצון הגבוהה של לקוחותינו מעידים יותר מכל על הרמה והאפקטיביות של השירות שאנו מעניקים.

זכויות נכה משרד הביטחון

 

Picture of אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר
אודות המחבר - עורך דין משרד הבטחון יעקב אמיר

עורך דין משרד הביטחון יעקב אמיר עוסק מאז שנת 2000 בתחום הייצוג של נכי צה"ל ומשפחות שכולות. בוגר תואר LLB במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים משנת 2004. נשוי ואב לשלושה ילדים. מאמין במתן ייעוץ מקצועי, יחס אישי ואנושי, ושכר טרחה הוגן בהתאם להיקף התביעה.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 116 ביקורות
×
js_loader
a2
עורך דין משרד הביטחון גרינברג ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>