קריעת רצועה בצבא – רצועות ACL ו- MCL

חיילים קרביים נדרשים להיות ברמה גבוהה של כושר גופני לכל אורך שירותם הצבאי. לאור זאת, מצב שכיח הוא שחיילים נפצעים בברך תוך כדי פעילות גופנית כלהשיא במהלך שירותם. העניין המצער הוא שפציעות בברך עלולות להוביל למצב של קריעת רצועה בצבא. מדובר בפציעה כואבת במיוחד שאף מובילה לעתים לניתוחים ולבעיות שלעתים נמשכות זמן רב אחרי. מה הן הזכויות המגיעות לחיילים שנפצעים בפציעה מסוג זה במהלך השירות הקרבי? למי יש להגיש תביעה? ומה עושים במידה והתביעה לא מתקבלת? את כל הפרטים על כך תוכלו למצוא בכתבה שלפניכם.

 

מהן רצועות ACL ו- MCL וכיצד הן עלולות להיקרע?

הברכיים שלנו מוגנות על ידי 4 רצועות. 2 מרצועות הברכיים העיקריות הן ACL ו  MCL. ה – ACL היא רצועה צולבת קדמית, וה – MCL היא הרצועה העקיפה התיכונה שממוקמת בחלק התיכון של הברך, כלומר בצד.

בנוסף אליהן ישנן גם רצועה צולבת אחורית (PCL) ורצועה עקיפה צידית (LCL).

פציעות ברצועה הצולבת הקדמית נפוצות מאד בקרב ספורטאים מקצועיים ולכן הן נפוצות גם בקרב חיילים – בעיקר קרביים שעוסקים בפעילות גופנית רבה.

קרע ברצועה יכול להיגרם ממגוון סיבות, אך לרוב קורה בעקבות סיבוב פתאומי של הברך, שבדרך כלל כואב מאד ואף ייתכן וישמיע רעש של נקישה כשזה קורה. לאחר הפציעה רבים חשים חוסר יציבות ברגל. קריעת רצועה בברך מתאפיינת גם בנפיחות של האזור ובעיות בברכיים שלעתים נמשכות תקופה ארוכה.

 

דרכי הטיפול של קריעת רצועה בצבא

לעתים הפגיעה לא משמעותית עד כדי כך וניתן לטפל בה ללא התערבות כירורגית. במצב כזה בדרך כלל יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה. עם זאת פעמים רבות האפשרות המומלצת ביותר היא לנתח. בייחוד הדבר נכון עבור ספורטאים ואנשים שהפעילות הגופנית חשובה להם. ניתוח יעלה את הסיכויים לחזרה לשגרת ספורט נורמלית. גם במצב של ניתוח המטופל מתבקש לרוב לבצע תרגילי פיזיותרפיה כהכנה, ופעמים רבות גם לאחריו. ההחלמה מניתוח שכזה איננה קצרה ועלולה לארוך חודשים רבים.

למרבה הצער, לא תמיד קרע ברצועה ניתן לטיפול באופן מלא, ולעתים גם לאחר ניתוח וחודשי ההחלמה עדיין ישנן בעיות בברך וכאבים שנשארים באיזור.

למה זכאים חיילים שסובלים מקרע ברצועה שנגרם בשירותם הצבאי?

אז אנו מבינים שמדובר בפציעה לא פשוטה, כואבת, שזמן ההחלמה שלה לא קצר כלל. כעת לשאלה המטרידה מאד – מה מגיע לחיילים שסובלים מכך כפיצוי?

לפי חוק, כל חייל שסובל מפציעה שנגרמה לו בעקבות השירות הצבאי זכאי להגיש תביעה למשרד הביטחון. מדובר בתביעה שתכליתה הכרה בתובע כנכה צה"ל. למעשה ברגע שיכירו בכך שהפציעה שלו נגרמה עקב שירותו הצבאי, הוא יהיה זכאי לקבל פיצויים וסיוע שיקומי נוסף ממשרד הביטחון. מדובר בפיצויים גבוהים והטבות משמעותיות ועל כן חשוב מאד במקרה של פציעה לא לוותר ולעמוד על הזכויות המגיעות לכם!

חוק הנכים (תגמולים ושיקום) הוא החוק הרלוונטי לעניין זה, שקובע כי כאשר נגרמת פציעה או פגיעה – נפשית או פיזית – לחייל, הוא יוכר כנכה צה"ל ויהיה זכאי לפיצויים לפי דרג הנכות שלו.

חשוב לדעת שבמצב של קרע ברצועה חייל יכול לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון, כולל מימון של הניתוחים, התרופות ועוד נושאים רפואיים לפי הצורך.

 

תהליך הגשת התביעה – מה חשוב לדעת

בשלב הראשון יש להגיש תביעה למשרד הביטחון. בתביעה יש לפרט ולציין בדיוק את כל הפרטים על הפציעה ולצרף לכך כל מסמך רפואי רלוונטי, כולל אישור של רופא או דו"חות רפואיים שמעידים על הפגיעה והנזק שנגרמו.

חוק הנכים (תגמולים ושיקום) דורש להראות כי מתקיימת דרישת הקשר הסיבתי, כלומר – יש להוכיח כי הפציעה הייתה כתוצאה מהשירות הצבאי. הלכה למעשה זאת אומרת שיש לפרט באופן הכי נרחב שניתן על הנסיבות בהן הפציעה קרתה. יש להראות שלולא השירות הצבאי אין סיבה שהיא הייתה נגרמת.

יש לציין כי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) חל באופן שווה גם על חיילים בשירות סדיר וגם על חיילים בשירות קבע ללא כל הבדל ביניהם.

 

מי קובע על ההכרה כנכה צה"ל ועל דרגת הנכות?

קצין התגמולים אחראי על בחינת הבקשות המגיעות אליו והוא זה שקובע האם יש להכיר באדם כנכה צה"ל. לאחר שאדם מוכר כנכה צה"ל עליו לעבור בחינה של ועדות רפואיות על מנת שתיקבע מהי דרגת הנכות שלו. לקביעה זו יש נפקות רבה בקשר לפיצויים וההטבות שיקבל בהמשך.

 

מה עושים אם התביעה לא מתקבלת?

במידה וקצין התגמולים דוחה את הבקשה להכרה בחייל משוחרר שנפצע במהלך השירות הצבאי כנכה צה"ל ניתן להגיש ערעור על ההחלטה. בעת הצורך ניתן גם לעיתים לפנות לבית המשפט ולטעון כנגד ההחלטה הזו. בשביל לא להגיע למצב כזה – אל תתפשרו וקחו עורך דין מתחום התביעות מול משרד הביטחון.

 

ניהול תביעה מסוג זה הינה בעלת משמעות דרמטית – בעקבותיה אנו מקווים כי מי שנפצע בצבא יצא עם פיצוי הולם וסיוע בכל הנדרש מבחינה רפואית ואף נפשית. על מנת שהתביעות יוגשו באופן הנכון ביותר, מומלץ בחום לפנות לעורך דין שמנוסה דווקא בתביעות מול משרד הביטחון על מנת שילווה אתכם. משרד עורכי דין גרינברג – מקצוענים ומתמחים בתביעות נגד משרד הביטחון מנוסים בתביעות מסוג זה ויוכלו לספק לכם את השירות הטוב ביותר.

תוכן עניינים

מאיר גרינברג ושות׳. משרד עורכי דין
Meir Grinberg and & co. Law office

מאיר גרינברג ושות' הנו משרד עורכי-דין משפחתי אשר נוסד בשנת 1950 ע"י עו"ד מאיר גרינברג ז"ל. המשרד מנוהל כיום ע"י עו"ד נפתלי גרינברג. המשרד עוסק מאז היווסדו בתחום הייצוג של נכי צה"ל, הן בתביעות נגד משרד הביטחון (לקצין התגמולים באגף השיקום), הן בערעורים לועדות הערעורים בכל רחבי הארץ, והן בערעורים על ועדות רפואיות של משרד הביטחון בכל רחבי הארץ.

פגישת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות!