עורך דין משרד הביטחון

תביעות במדינתנו יש לרוב, וגם לא מעט עורכי דין. בין אם זה מוצדק או לא, תביעה משפטית רצוי לנהל באמצעות ייצוג של עורך דין, לא בעצמך, ובטח לא באמצעות מי שלא הוסמך לכך, כגון חברות למימוש זכויות. יותר מכך, תביעה בתחום ספציפי, רצוי לנהל באמצעות עורך דין המתמחה בתחום הספציפי, ולא עורך דין כללי שעוסק בתחומים שונים ומגוונים. גם עורך דין, כאשר הוא נזקק לייצוג בתחום שהוא לא עוסק בו, יפנה בדרך כלל לעורך דין המתמחה בתחום בו הוא זקוק לייצוג. מכאן, שישנה חשיבות רבה לייצוג של עורך דין המתמחה בתחום הספציפי בו אתם זקוקים לייצוג.

חשוב להבין שתחומי המשפט נחלקים לאזרחי ולפלילי, והתחום האזרחי, שהוא התחום העיקרי, מתחלק לכמה תתי תחומים, ואחד מהם הוא תחום הנזיקין הכולל ייצוג בתביעות של נזקי גוף. עיסוק בתחום הנזיקין מצריך הבנה באנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם והכרת מונחים רפואיים שונים, לרבות ובעיקר, מחלות שונות ואת הגורמים להן. הדבר נכון ביתר שאת כשמדובר בתביעות נגד משרד הביטחון, כיוון שיש לדעת לאתר את הגורם בתנאי שירותו של החייל, אשר גרם לו לנזק או למחלה.

כאשר מדובר בתביעות נגד משרד הביטחון, עקב חבלה או מחלה שנגרמה או הוחמרה בזמן ועקב השירות הצבאי, מדובר בתת תחום ספציפי של תחום הנזיקין, שכן מדובר בנזקי גוף, גופניים או נפשיים, אשר נגרמו עקב תנאי עבודה צבאיים, שהנם שונים לפעמים מתנאי עבודה אזרחיים.

תחום התביעות נגד משרד הביטחון כולל בתוכו חוקים ותקנות ספציפיים, כגון חוק הנכים, חוק משפחות חיילים שנספו במערכה, חוק חבלה בחופשה, תקנות הנכים וכו'. התחום כולל כמובן גם פסקי דין ספציפיים, שקבעו הלכות ספציפיות בכל תחום ומחלה, וחשוב להכיר אותם היטב, ולדעת לטעון מכוחם בהליך התביעה, ההליך בפני הוועדה הרפואית והליכי הערעור בבית המשפט. את זאת יכול לעשות היטב רק עורך דין המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון ובייצוג של נכי צה"ל בוועדה הרפואית.

בכלל, ההתנהלות מול המערכת של משרד הביטחון הנה מורכבת ומסורבלת, וכוללת גם את מחלקת התביעות, גם את היחידה לוועדות רפואיות, גם את אגף השיקום, וגם את עורכי הדין מהפרקליטות שמייצגים את משרד הביטחון בבית המשפט. ישנה חשיבות להבין כיצד פועלת כל מחלקה כזו, ומה הם "יחסי הכוחות" בין המחלקות, וזאת יכול להבין רק עורך דין המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון. יצירת קשרי עבודה טובים עם הפרקליטים שעובדים מולם הרבה בנושא זה, עם נציגי משרד הביטחון ואפילו עם המזכירות, יכולה לא פעם להביא לתוצאות הרצויות ולהקל על ההליך המשפטי.

עורך דין שעוסק בעיקר בתחום הייצוג של תביעות נגד משרד הביטחון ובייצוג של נכי צה"ל יהיה בקיא ומעודכן בכל פסקי הדין הניתנים בתחום. לרוב הוא גם יחזיק ברשותו מאגר פסקי דין שכזה, אשר ניתן יהיה לשלוף ממנו את כל פסקי הדין הרלוונטיים לסוגיה הספציפית שהיא נושא התביעה.

עורך דין שכזה גם יהיה בעל ניסיון רב בייצוג בוועדות רפואיות, ויהיה לו מאגר גדול של פרוטוקולים של וועדות רפואיות, אשר גם הם יוכלו לשמש כאסמכתא תומכת לטענות המובאות על ידו בפני הוועדה הרפואית.

עורך דין שעוסק רבות בנזקי גוף, תהיה לו גם רשימה של טובי המומחים הרפואיים בכל תחום ותחום, אשר יודעים לכתוב חוות דעת רפואיות, שבאמצעותן ניתן לשכנע את קצין התגמולים, בית המשפט והוועדות הרפואיות שיש קשר בין הנכות לתנאי השירות, ולשכנע בדבר גובה הנכות הראוי.

רק עורך דין מיומן שבקיא בכל החוקים והפסיקה בתחום ספציפי זה ומכיר היטב את הרופאים המומחים בכל תחום ותחום, יוכל לדאוג שתקבלו את התוצאות הטובות ביותר עבורכם בכל הליך מול משרד הביטחון.

מעבר לעובדה שרצוי לבחור עורך דין המומחה לתחום הייצוג של נכי צה"ל, רצוי לדעת איזה עורך דין לבחור. בהקשר זה, אתם מוזמנים לקרוא כאן את המאמר שכתבתנו בנושא.

בהצלחה ותבחרו טוב.

 

עורך דין משרד הביטחון – שאלות ותשובות

מתי מגישים תביעות למשרד הביטחון?

מי שמבקש להיות מוכר כנכה צה"ל נדרש להגיש תביעת נכות לפי הנסיבות למשרד הביטחון. לאחר שאדם מוכר כנכה צה"ל לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט-1959 הוא זכאי לזכויות רבות. בכלל זה ימצאו כמובן פיצויים כספיים – שיכולים להגיע לסכומים גדולים מאד, אך לא רק. נכי צה"ל זכאים לעיתים קרובות לסיוע מכל סוג שהוא כגון טיפולים פסיכולוגיים, מימון תרופות ונסיעות לטיפולים, סיוע בשיקום ועוד.

 

מי זכאי להיחשב לנכה צה"ל

נכי צה"ל לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) הם חיילים או אנשי כוחות ביטחון אחרים שנפצעו או לקו במחלה במהלך שירותם הבטחוני, או בדרכם לבסיס הצבאי או ממנו. בכלל זה ניתן למצוא גם כאלו שנפצעו פציעות וחבלות גופניות מסוגים שונים, כמו קרע ברצועות הברכיים ועוד סוגים רבים של פציעות, וכן ניתן למצוא גם כאלו שלקו במחלה בזמן שירותם הצבאי, או בעקבותיו. דוגמאות למחלות כאלו –  אפילפסיה, סוכרת, עודף לחץ דם, ועוד. בנוסף, זכאים להיחשב נכי צה"ל גם כאלו שלקו במחלה נפשית עקב שירותם הצבאי. כך לדוגמא יש להכיר כנכי צה"ל חיילים שלקו בעקבות שירותם בצבא בהלם קרב (PTSD), סכיזופרניה, דיכאון ועוד.

יש לציין שגם חיילים שנפצעו בזמן חופשה מהצבא זכאים לקבל פיצויים מכוח חוק תגמולים לחיילים ובני משפחותיהם (חבלה שלא בעת מילוי תפקיד).

 

כיצד מגישים תביעה נגד משרד הביטחון?

את התביעה מגישים לקצין התגמולים. תפקידו הוא לבדוק את הפרטים של הבקשה ולהכריע האם אכן מדובר במקרה שבו יש להיענות לבקשה ולהכיר במבקש כנכה צה"ל או לדחות את התביעה. קצין התגמולים ניעזר באנשי מקצוע רלוונטיים כמו גורמים רפואיים על מנת שיחוו דעה לגבי נסיבות העניין.

במידה וקצין התגמולים קובע שאכן יש לקבל את הבקשה להיחשב נכה צה"ל, העניין עובר לטיפול של וועדה רפואית, שתזמין את התובע, תדון בנושא, ותקבע איזו דרגת נכות הוא יקבל.

במידה וקצין התגמולים דוחה את התביעה – ניתן לערער על החלטה זו בתוך 30 יום.

 

איזה פיצוי מקבלים?

התשובה תלויה בתוצאה של הוועדה הרפואית.

אדם שנקבעה לו דרגת נכות שפחותה מ – 10%, לא יקבל פיצוי.

אדם שנקבעה לו דרגת נכות שהיא בין 10 אחוזים ל – 20 אחוזים יקבל מענק חד פעמי ותעודת נכה צה"ל.

אדם שנקבעה לו דרגת נכות אשר גבוהה מ – 20% יקבל קצבת נכות חודשית, וכן הטבות נוספות כגון סיוע בשיקום מקצועי, טיפולים על חשבון משרד הביטחון, ועוד.

 

מדוע פניה לעורך דין היא משמעותית?

בתביעות למשרד הביטחון, פעמים רבות עלולים להגיע למפח נפש לאור תביעות שנדחות. משרד הביטחון מדקדק בדרישותיו ולא ממהר להכיר בנכי צה"ל גם כאשר זה נראה לכאורה ברור מאליו שהם צריכים לקבל את ההכרה הזו. בתביעה יש להגיש מספר רב של מסמכים, חלקם מרופאים פרטיים או מבתי חולים, חלקם חוות דעת שונות או תיעוד של אירועים וכדומה. כאשר ישנה הכנה מקצועית ברמה גבוהה, ככל הנראה כל המסמכים יוגשו באופן מוצלח וסיכויי ההצלחה לקבלת התביעה יעלו מאד.

 

מה עורך הדין עושה בתביעות כאלו?

בתביעה המבקשת הכרה כנכה צה"ל לעורך דין מומחה בתחום יש תפקידים חשובים. ראשית, הוא עושה כל שביכולתו כדי שהקשר בין המחלה או הפציעה לבין השירות הצבאי יהיה ברור ומוכח. פרט זה הכרחי כדי שמשרד הביטחון יקבל את התביעה.

שנית, עורך דין טוב לענייני משרד הביטחון מסייע ללקוחות גם בכך שהוא לעיתים מגיע ומייצג אותם בוועדות הרפואיות, בהן דנים בקביעת אחוזי הנכות של האדם שהוכר כנכה צה"ל. להחלטה הזו יש משמעות רבה כי לפי גובה הנכות כך יקבעו הפיצויים. לכן, עורך הדין יסייע לקבל אחוז נכות מרבי לאור הנסיבות של הפציעה או המחלה המדוברת.

בנוסף, כאשר כבר קיימת דרגת נכות עורך הדין יסייע להעלאת אחוז הנכות וכן יעשה זאת כאשר חלה החמרה במצב רפואי ויש לדאוג לכך שדרגת הנכות תעלה בהתאם.

 

מה חשוב שיהיה לעורך דין שמתמחה בענייני משרד הביטחון?

ראשית כל, חשוב שעורך הדין יהיה מנוסה. הידע שנצבר במהלך שנים של עבודה בתחום הוא משמעותי. בתביעות שכאלה, חשובה עד מאד ההיכרות עם סוגי המחלות והתאונות שיכולות לפרוץ או להתרחש בעת השירות הצבאי. בנוסף הניסיון מוסיף לידע וההיכרות עם מערכת הביטחון ועם הנהלים הנהוגים במערכת הזו בצורה מקיפה.

כמובן שעורך דין מקצועי ייטיב לעשות את העבודה הזו בצורה הטובה ביותר.

משרד עורכי דין גרינברג, מתמחה בתביעות משרד הביטחון הוא בעל ניסיון רב שנים בתחום ופועל ברמה המקצועית והטובה ביותר, מלווה את הלקוחות באופן אישי ומסייע להם לממש את זכויותיהם.

תוכן עניינים

מאיר גרינברג ושות׳. משרד עורכי דין
Meir Grinberg and & co. Law office

מאיר גרינברג ושות' הנו משרד עורכי-דין משפחתי אשר נוסד בשנת 1950 ע"י עו"ד מאיר גרינברג ז"ל. המשרד מנוהל כיום ע"י עו"ד נפתלי גרינברג. המשרד עוסק מאז היווסדו בתחום הייצוג של נכי צה"ל, הן בתביעות נגד משרד הביטחון (לקצין התגמולים באגף השיקום), הן בערעורים לועדות הערעורים בכל רחבי הארץ, והן בערעורים על ועדות רפואיות של משרד הביטחון בכל רחבי הארץ.

פגישת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות!